Bieżące informacje i komunikaty

Podczas wysłuchania publicznego kandydatów na stanowisko Prokuratora Krajowego jedno z pytań do kandydatów skierował Marek Męczyński z POPH.

Prokurator Ewa Wrzosek w swojej odpowiedzi przywołuje naszego Piotra Czabana.

Wspieramy z całego serca!
Stoimy za Tobą Ieva!
Nigdy nie będziesz szła sama!

Nasz niezłomny, dociekliwy i wyjątkowo przystojny Piotr otrzymał wyjątkową nagrodę!
Nagrodę dziennikarską a ktoś mówił, że nie można być dziennikarzem i aktywistą!
Można!
Gratulujemy Piotrowi i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Dnia 21.02.2024 Podlaskie Ochotnicze Pogotowie Humanitarne zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego jako Stowarzyszenie.

19 lutego mieliśmy okazję uczestniczyć, wraz z innymi organizacjami, w spotkaniu zainicjowanym przez Ministra Adama Bodnara.
Będąc w Ministerstwie Sprawiedliwości usłyszeliśmy między innymi:
- Dzisiejsze spotkanie jest ważnym sygnałem, że objęcie władzy przez nowy rząd oznacza zdecydowaną zmianę podejścia do organizacji niosących pomoc humanitarną przy granicy polsko-białoruskiej – oświadczył wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.
Pokładamy ogromne nadzieje we wszystkich rozmowach w jakich bierzemy udział.
Nie przestaniemy angażować się w walkę o ochronę ludzi na granicy, o ich ludzkie traktowanie i przestrzeganie przepisów prawa przez służby.
Będziemy naciskać, drążyć a jeśli trzeba krzyczeć na całe gardło.
Przez ponad dwa lata zastępowaliśmy nasze państwo ratując ludzi na granicy. Robimy to nadal. Szukamy też zmarłych, pomagamy w identyfikacji ciał i wspieramy rodziny w pochówku.
To wszystko możemy robić tylko dzięki Wam i Waszemu wsparciu finansowemu.
Dziękujemy

Pilny Apel o wsparcie i ochronę osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Polsce.
Drodzy Parlamentarzyści,
Piszę do Państwa w imieniu części społeczności osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Polsce. Chciałbym prosić o Wasza uwagę i wsparcie w związku z przeszkodami jakie napotykamy na swojej drodze. Jesteśmy już integralną częścią waszego społeczeństwa, ale napotykamu pewne przeszkody i dlatego zwracamy się do Was, by o nich powiedzieć.
1. **Bariery językowe:**
W związku nauką języka polskiego napotykamy duże wyzwania, które utrudniające naszą integrację społeczną. Prosimy o zwiększony dostęp do programów nauki języka, aby zwiększyć naszą zdolność do skutecznej komunikacji i uczestniczenia w życiu społecznym.
2. **Traktowanie na granicy:**
Niestety, zgłaszano przypadki brutalnego i nieludzkiego zachowania oraz wypychania osób na granicy. Wzywamy rząd do dopilnowania, aby funkcjonariusze pracujący na granicy traktowali wszystkie osoby z godnością i szacunkiem oraz przestrzegali międzynarodowych standardów praw człowieka.
3. **Dostęp do edukacji i zatrudnienia:**
Wielu z nas boryka się z trudnościami w dostępie do edukacji i możliwościami zatrudnienia. Apelujemy o wsparcie w tworzeniu polityki włączającej, która pozwoli nam wnosić pozytywny wkład w społeczeństwo i budować lepszą przyszłość dla siebie i naszych rodzin.
4. **Pomoc humanitarna:**
Kluczowe znaczenie ma solidniejszy system zapewniania pomocy humanitarnej, obejmującej schronienie, opiekę zdrowotną i wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego. Pomoże nam to odbudować nasze życie i wnieść wkład w społeczności, które nas przyjęły.
5. **Współpraca z organizacjami pozarządowymi:**
Wspieranie współpracy z organizacjami pozarządowymi specjalizującymi się we wsparciu osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, by zapewnić kompleksowe podejście do rozwiązywania naszych potrzeb i problemów.
Wasze zaangażowanie w ochronę praw i dobrobytu osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa będzie podtrzymaniem wartości współodczuwania i sprawiedliwości, oraz przyczyni się do powstania bardziej włączającego i harmonijnego społeczeństwa.
Dziękuję za zwrócenie uwagi na tę kwestię. Z niecierpliwością czekamy na decyzje, które poprawią warunki osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Polsce.
Z poważaniem,
Hadi (jeden z uchodźców)
__________________________
Urgent Appeal for Support and Protection of Refugees in Poland.
Dear Members of the Parliament,
I am writing to you on behalf of the part of the refugee community in Poland, seeking your attention and support in addressing the challenges we face. As refugees, we are an integral part of your nation and are reaching out to you as the voice that represents our concerns.
1. **Language Barriers:**
We encounter significant challenges in learning the Polish language, hindering our social integration. We request increased access to language learning programs to enhance our ability to communicate effectively and participate in community life.
2. **Border Treatment:**
Regrettably, violent and inhumane behavior and pushbacks at the border have been reported. We urge the government to ensure that border officials treat all individuals with dignity and respect, adhering to international human rights standards.
3. **Access to Education and Employment:**
Many of us face difficulties in accessing education and employment opportunities. We appeal for support in creating inclusive policies that enable us to contribute positively to society and build a better future for ourselves and our families.
4. **Humanitarian Assistance:**
A more robust system for providing humanitarian assistance, including shelter, healthcare, and mental health support, is crucial. This will help us rebuild our lives and contribute to the communities that have welcomed us.
5. **Collaboration with NGOs:**
Foster collaboration with non-governmental organizations (NGOs) specializing in refugee support to ensure a comprehensive approach to addressing our needs and challenges.
Your commitment to safeguarding the rights and well-being of refugees will uphold the values of compassion and justice and contribute to a more inclusive and harmonious society.
Thank you for your attention to this matter. We look forward to decisions that will improve the conditions for refugees in Poland.
Sincerely,
Hadi (one of the refugees)
Zdj. Kacper Dziedzic
Protest Złotych Masek pod Kancelarią Rady Ministrów 22
24.01.2024 r.

Kilka pushbacków poźniej Człowiek Lasu Urszula Wolfram Karolina Mazurek znaleźli Izzo w lesie. Jego zły stan wymagał hospitalizacji w pobliskim szpitalu.Opiekowaluśmy się nim podczas krótkiego pobytu w szpitalu, poźniej podczas 3 miesięcznej (niesłusznej!) dentencji w strzeżonym ośrodku. Niedawno otrzymał ochronę w Polsce, znalazł bezpieczne miejsce do życia.Teraz razem spędzamy czas, cieszymy się wspólnymi chwilami na wolności, snujemy plany na przyszłość, uczymy języka polskiego - nie jest łatwo w polskim nikłym systemie wsparcia, ale mamy siebie, damy radę. Razem jesteśmy siłą. Dobrego życia Izzo
Dziękujemy Marii Książak, Agnieszce, które wspierały i wspierają Izzo. Wdzięczność dla Hope&Humanity Poland, Fundacja Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Projekt "Jazdów" działa coraz prężniej.

Od trzech miesięcy na warszawskim Jazdowie wraz z Fundacja Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna prowadzimy punkt pomocy socjalno - psychologicznej dla osób migrujących, opuszczających strzeżone ośrodki. Niektóre osoby wspieramy od chwili udzielenia pomocy w lesie po przekroczeniu granicy, wspieraliśmy je w dentencji, wspieramy w stawianiu pierwszych kroków w Polsce. Potrzeby są ogromne, a braki i niedostateczność wsparcia systemowego państwa jeszcze większa.
Na Jazdowie budujemy ciepłe i otwarte miejsce spotkań, rozmów i projektów przy herbacie, kawie i ciepłym posiłku. Miejsce, gdzie można otrzymać wsparcie psychologiczne, przyjaźń i zainteresowanie. W nasz projekt włączył się także wydział Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, angażujący naszych podopiecznych w projekt artystyczny, który wszedł w fazę pozyskiwania grantu na realizację.
Wspierają nas także Zupa na Granicę, Matki na granicę, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Białymstoku, niezależne aktywistki i aktywiści zaangażowani we wsparcie migrantów i uchodźców. Bardzo Wam dziękujemy , z Wami możemy pomagać.
Możesz nas wesprzeć wpłatą na potrzeby dedykowane naszym działaniom na Jazdowie:
Fundacja Międzynarodowa Inicjtywa Humanitarna nr konta
97 1030 0019 0109 8530 0044 9039 z dopiskiem ,,ośrodki".

Otrzymaliśmy dary z GB

Do naszego magazynu przyjechał transport ubrań, żywności i art. medycznych.
Rzeczy zostały uzbierane przez mieszkańców prowincji Devon i Kornwalia w Wielkiej Brytanii. 
Do Polski przyjechał inicjator akcji Adam Wróbel a z nim Kim Campbell. Andy Godsell z Polperro zasponsorował paliwo i przejazd przez Eurotunel. 
Grupa Lions z miasteczka Looe dała minibusa, który przyjechał wypełniony po brzegi! Zaangażowanych było dużo więcej!! Z całego serca dziękujemy!!
Razem możemy więcej!